News in 2018

Rusya Yehova şahitleri tarafından çevrilen incili yasakladı

Written by Pipelette Translations in category 

tarafindan Ayşe Tongut 

Inquirer.net’e göre, Filipinler’de 3000 cemaat ve 200.000’den fazla Yehova şahidi üyesi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve diğer hükümet yetkililerini Yehova Şahitlerini aşırı dinci ilan etmeyi amaçlayan beyanlarını engellemek amacıyla mektup yazım kampanyasına katıldı.

Bu yılın başlarında Yüksek Mahkemenin grubun faaliyetlerini yasaklama ve mülklerini ele geçirme kararını takiben, Yehova Şahitleri’nin Rusya’daki ana örgütü ve 395 yerel şubesi 17 Ağustos’ta resmi olarak Adalet Bakanlığı’nın “aşırılık yanlısı” gruplar listesine alındı.

17 Ağustos’ta bundan ayrı olarak, Vyborg kasabasının kuzey-batı sınırındaki bir mahkeme grubun İncil versiyonu olan Kitabı Mukaddes Yeni Dünya Tercümesini yasakladı. Ayrıca Yehova Şahitlerinin ‘İncil — Ne mesaj veriyor? – ‘ adlı bir broşürünü de içeren birkaç yayını da aşırı olarak belirlendi.

 Grup yerel mahkemede karara karşı çıkmak istediği için Yehova Şahitleri tarafından kullanılan İncil’in yasaklanma kararı henüz kesin hüküm giymedi.

Uzmanlar yasağa ilişkin görüşlerini açıklıyor

 Yehova Hıristiyan Şahitleri Avrupa Birliği üyesi Yaroslav Sivulsky mahkemenin yargılama usulünün tiyatro gibi hissettirdiğini ekleyerek,  “Yakında sadece toplanmak (ibadet etmek) değil, aynı zamanda okumak da yasadışı olacaktır” dedi.

 ‘’Avukatlarımız her ne söylerse söylesin, hüküm çoktan verilmiş gibiydi,’’ dedi.

Yehova Şahitleri’nin New York’taki genel merkezi hükmü kınadı.  Sözcü David Semonian grubun basın hizmeti tarafından dağıtılan yorumlarında ‘’Rusya’nı dini özgürlüğe karşı çıkışı ne kadar sürecek? Temyizde bu davayı izlediğimiz zaman, kesinlikle kutsal metinlere saygının hâkim olacağını umut ediyoruz,’’ diye konuştu.

Beyan, hükmün Başkan Vlademir Putin tarafından 2015 yılında imzalanan ve İncil ve Kur’an gibi kutsal metinlerin aşırılık olarak etiketlenemeyeceğini öngören yasaya aykırı olduğunu belirtti.

Sova direktörü Aleksandr Verkhovsky RFE/RL’ye ‘’ Bu sadece normal bir çeviri,’’ dedi. ‘’Dilde tabi ki bir miktar değişiklik var. Çeviriler arasında her zaman farklılıklar vardır. Temel olarak farklı değil. [İncil’in diğer versiyonlarından].’’

 ‘’Daha modern bir dilde yazılmış ve [çeviride] dini inançlarını yansıtan belirli bir fark var. Örneğin bazı şeyler büyük harf ile değil, küçük harf ile yazılmış. Ya da Tanrı için kullanılan farklı isimler yerine [Yehova’nı Şahitleri] her yere Jenovah yazmışlar. İşte bizim konuştuğumuz durum budur,’’ diye ekledi.

Evrensel olarak kapı kapı dini protesto yapmaları ile bilinen Yehova Şahitleri, Rusya’da askerlik hizmetini ve oylamayı reddettikleri için şüpheyle bakılıyorlar. Kan nakli yaptırmayı reddetmeleri kendilerine, çocuklarına ve kamu güvenliğine tehdit olmakla suçlanmalarına sebep oluyor.

Yehova Şahitleri, Sovyetler Birliği’nde, en çok Josef Stalin tarafından zulüm gördü. Sovyet çöküşünden sonra Yehova Şahitleri gibi dini gruplar üzerindeki sıkı kısıtlamaların birden kalkması, Ortodoks Kilisesi ve diğer dini ve inanç gruplarının popülerliğinin artmasına neden oldu. 

Bugün Rusya’daki Yehova Şahitlerinin sayısının 175,000 olduğu tahmin ediliyor.

Sivulsky grubun bu yıl Supreme Court’un aşırılıkla suçlamasından sonra gizliliğe sevk edildiğini söyledi. ‘’17 Temmuz’dan sonra hüküm tamamen yürürlüğe girdiği zaman, tabi ki istisnasız herkes, cezai bir suç olduğundan, büyük gruplar halinde toplanmayı bıraktı. Hiç kimse bilinçli olarak suç faaliyeti ile suçlanmamaya çalıştı,’’ dedi.  

Yüksek Mahkeme kararı Yehova Şahitleri organizasyonuna ait bütün mülklerin devlet tarafından ele geçirilmesine şart koşsa da Sivulsky bu hükmün henüz uygulanmadığını belirtti. ‘’Sürecin başladığını henüz görmedik. [Fakat] an meselesi.’’ No Responses

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *